Ako pôsobí AntiFume na mozog

Úvod

Často sa prehliada všadeprítomná úloha vône v každodennom živote. Avšak čuch zohráva významnú úlohu v ľudskej skúsenosti, od detekcie nepríjemných pachov, ktoré môžu poukazovať na potenciálne nebezpečné látky, cez úlohu vôní v zážitkoch z chutí až po výber partnera, sexuálnom správaní a emocionálnej pamäti.

Čo sú esenciálne oleje?

Esenciálne oleje sú prchavé výťažky z rastlín, pozostávajúce z desiatok až stoviek organických zlúčenín - terpénov, alkoholov, aldehydov, ketónov a iných uhľovodíkov, ktoré sama rastlina vyrába. Sú nesmierne dôležitou súčasťou  a komplexným predstaviteľom imunitného systému rastliny, pretože jej poskytujú životne dôležitú antivirálnu, antibakteriálnu a antifungálnu ochranu.

Esenciálne oleje sú transparentné, bezfarebné alebo slabo ľahko sfarbené kvapaliny, ktoré majú výraznú charakteristickú vôňu. Sú prchavé, nenechávajú tukové škvrny na papieri, sú prakticky nerozpustné vo vode.

Vyrábajú sa rôznymi spôsobmi od studeného lisovania (citrusové oleje) cez destiláciu vodnou parou (väčšina esenciálnych olejov) až po pokrokovú metódu pomocou superkritického extraktora CO2.

Esenciálne oleje je možné získať z kvetov (ruža, muškát, jazmín, atď.), z plodov (citrusové oleje), z listov (bazalka, tymián, oregano atď.), z koreňov rastlín (zázvor, nard, atď.), z kôry (škorica), drevnej hmoty stromu (santalové drevo) až po živicu stromov (kadidlo, myrha).

 

Ako vplývajú esenciálne oleje na mozog?

Molekuly esenciálnych olejov po ich vdýchnutí prechádzajú cez čuchové receptory, ktoré reagujú na jednotlivé molekuly. 

Čuchové receptory sú priamo napojené na náš limbický systém. Ten pracuje zladene s hypofýzou a hypotalamom a tvorí okrajovú časť corpus callosum (spojnica medzi dvoma hemisférami). Zodpovedá a riadi životne dôležité telesné funkcie, ako:

-       krvný tlak a srdcová frekvencia

-       frekvenciu dýchania a jeho hĺbku

-       procesy látkovej výmeny

-       telesnú teplotu

-       sexuálnu chovanie a orientáciu

-       funkciu hormonálnych žliaz

-       emocionálne funkcie

-       pocity radosti, odmena

-       učenie sa, pamäť

Zložky esenciálnych olejov, ktoré sa dostali do krvného obehu sa nim dostanú do rôznych častí tela. Krvno-mozgová bariéra (hematoencefalická bariéra), ktorý pracuje ako firewall prepúšťa do mozgu iba tie molekuly, ktoré sú dostatočné malé, aby bariérou prenikli. Z tohto dôvodu vplyv esenciálnych olejov aplikovaných na pokožku na mozog a limbický systém je obyčajne menší, ako keď vdychujeme ich výpary. Je to z dôvodu vyššie spomínanej priameho spojenia čuchových receptorov a čuchového nervu do mozgu.

Cesta molekuly esenciálneho oleja do mozgu

Podnety, ktoré jednotlivé esenciálne oleje, respektíve vonné zložky, ktoré sa v nich nachádzajú vyvolajú sa dostanú veľmi rýchlo do rinencefalon (čuchový mozog, lat. rhinencephalon), ktorý z hľadiska evolúcie je najstaršou časťou telencefalonu (koncový mozog, lat. telencephalon, cerebrum). Keďže limbický systém vplýva na naše emócie, túžby, pohnútky, náladu, predtuchy esenciálne oleje dokážu priamo ovládať tieto emócie. Z tohto dôvodu sú schopné zlepšiť stav psychiky a cez ňu sú schopné mať vplyv aj na fyzický stav jednotlivca. Vône vyvolajú dávno zabudnuté spomienky, emócie a upravujú správanie.

Okrem obídenia thalamu pred kortikálnym spracovaním čuchového signálu je čuchový systém jedinou zmyslovou modalitou, ktorá nemá žiadne priame nervové spojenie s novo vyvinutými oblasťami mozgu (neokortex). Z tohto dôvodu neokortex, ktorý má za úlohu logicky rozhodovať o vonkajších vnemoch je v prípade vôní  jednoducho obídený, mimo hry, čiže nerozhoduje o účinkoch.

Ako pracuje AntiFume?

Vyššie sme popísali cestu molekuly esenciálneho oleja do mozgu a ako vplýva na naše myslenie, emócie. Keďže závislosť od tabaku (respektíve akákoľvek iná závislosť) je tiež emócia, za ktorú zodpovedá náš mozog, je zrejmé, že esenciálne oleje budú vplývať na ňu. Je to dej, ktorý existuje chceme, či nechceme. A práve toto je tajomstvo účinnosti inhalátora AntiFume: jeho zložky – esenciálne oleje – budú mať vplyv na našu emóciu a myslenie, a teda aj na závislosť od tabaku. Chceme či nechceme!

Aktívnymi zložkami, alebo keď chceme účinnými zložkami inhalátora AntiFume sú esenciálne oleje z bazalky, feniklu a čierneho korenia. Pozrime sa teda na tieto zložky zblízka, aké majú funkcie, ako vplývajú na naše emócie.

Bazalka – má vplyv na ovládnutie takých negatívny vnemov ako obava, strach. Obava je charakteristická tým, že daný problém sme už „prežuli“ niekoľko krát, neustále naňho myslíme a jednoducho nedokážeme sa ho zbaviť. Po čase už nedokážeme logicky zvážiť, rozhodnúť sa a vyriešiť tento problém. Bazalka pomôže ho sledovať z diaľky, nadobudnúť nadhľad nad našim negatívnym vnemom čo napokon pomôže pri nájdení riešenia.

Fenikel – obdobne, ako bazalka aj fenikel je vynikajúci olej na tlmenie úzkosti. Jeho teplá sladká chuť podporuje blízkosť, lásku a dodáva pocit utešenie jeho používateľovi.

Čierne korenie – znižuje pocit závislosti, čiže práve táto zložka má za úlohu pomáhať nášmu mozgu zbaviť sa jej. Dodáva sebaistotu, odhodlanie, podporuje elán aby jeho používateľ bol odvážnejší a živší. Tento esenciálny olej môže byť veľkou pomocou pre tých, ktorí majú pocit, že sú uviaznutí v niekoľkých oblastiach života naraz. Po energetickej stránke môže uvoľniť uviaznuté energie v meridiánoch a tak dodať pocit pohody a pevnej istoty.

Extrakt z tabakových listov – je to vonná zložka, ktorá má za úlohu pripomínať vôňu tabaku, ktorú toľko fajčiarov dôverne pozná a miluje.

Odkiaľ pochádza myšlienka AntiFume?

Ako sme to už uviedli, vedci už dávno zistili, že účinné látky obsiahnuté v esenciálnych olejoch majú významný vplyv na naše emócie, rozhodovanie. Zistili tiež, že zmes esenciálnych olejov je niekoľkonásobne účinná ako jej jednotlivé zložky. Práve toto zistenie využili pri formovaní účinnej zmesi AntiFume.

Vedecký tím z Novosibirsku pod vedením profesora Bryuna vykonal v roku 2013 štúdiu, ktorá bola zameraná na potvrdenie účinnosti zmesi esenciálnych olejov, ktorá je aktívnou zložkou inhalátora AntiFume. Do výskumu bolo zapojených 67 fajčiarov. Analýza údajov preukázala účinnosť aktívnej zmesi v AntiFume s nasledovnými výsledkami:

- najlepší výsledok sa dostaví vtedy, ak sa inhalátor použije vtedy, ak fajčiar zacíti potrebu zapáliť si,

- použitie objektívnych kritérií na hodnotenie terapie značne zvýšilo spoľahlivosť celého výskumu, ktorý sa takto nemusel spoliehať iba na subjektívne hodnotenie fajčiarov

- použitie objektívnych hodnotiacich kritérií významne podporil odhodlanie fajčiarov na odvyknutie

- inhalátor AntiFume spolu s prvkami behaviorálnej terapie spoľahlivo počet vyfajčených cigariet a pomôže zvýšiť rehabilitačný potenciál fajčiara. Kým pred použitím inhalátora priemerný počet vyfajčených cigariet bolo 12,1 denne, použitím inhalátora toto číslo pokleslo na 9,4 cigariet denne (o 28,7%). Ak však inhalátor AntiFume bolo nasadené spolu s prvkami behaviorálnej terapie, počet vyfajčených cigariet pokleslo na 7,0 denne (o 72,8%).

- aby sa efekt inhalácie dostavil, je potrebných najmenej 6-7 inhalácií denne u ľudí, ktorí sú badateľne závislí od fajčenia

- ľudia s nízkou závislosťou od tabaku sú najperspektívnejšou skupinou na celkové odvyknutie. U týchto fajčiarov počet vyfajčených cigariet pokleslo z 9,1 na 6,4 denne (o 42,3%).

- zistilo sa, že zníženie počtu vyfajčených cigariet nemá ekonomické dôvody a preferencie sú viac k zníženiu frekvencie zapálenia, čiže zvýšeniu intervalu medzi cigaretami než k zníženiu počtu vyfajčených cigariet.

Celú štúdiu si môžete prečítať tu.

Jednotlivé ingrediencie pochádzajú z čistej, panenskej prírody ďalekého Sibíru. Čistota zložiek a teda účinných látok čo je významný faktor pri celkovej účinnosti zmesi.

Záver

Limbický systém, ktorého súčasťou je náš čuchový mozog je z hľadiska evolúcie človeka nesmierne dôležitá časť nášho mozgu. Zodpovedá za naše emócie, prežitie šťastia, pokoja, spokojnosti a lásky v lepšom prípade, ale aj za depresie, závislosti a negatívne emócie, ako hnev v tom horšom prípade. Esenciálne oleje, ktoré preukázateľne majú významný vplyv na tento systém dokážu ovládať naše emócie v pozitívnom, ale aj v negatívnom smere. Ten pozitívny smer je pre nás nesmierne dôležitý, pretože účinnou terapiou esenciálnymi olejmi skúsený terapeuta dokáže vyriešiť neurologické problémy od úzkostných stavov cez depresiu až po rôzne závislosti. Je to prekrásna aplikácia sily prírody, darov zeme pre naše psychické a fyzické blaho.

Ak Vás táto téma zaujala, viac informácií o esenciálnych olejoch, ich vplyvoch na naše zdravie nájdete na www.liecivekvapky.sk